OCHRONA PRZECIWPOŻAROWAOCHRONA PRZECIWPOŻAROWA DREWNADrewno twarde (gęstość objętościowa powyżej 800kg/m3) jest stosunkowo trudno zapalne.

Do grupy najbardziej narażonej na zniszczenie ogniem (łatwopalne) należy drewno miękkie o gęstości objętościowej poniżej 650kg/m3.

DREWNO NIE MODYFIKOWANE OGNIOOCHRONNIE NIE JEST BEZPIECZNYM MATERIAŁEM POD WZGLĘDEM POŻAROWYM.

Zbudowane jest głównie z wrzecionowatych pustych wewnątrz komórek (tzw cewek), które stanowią 90% masy drewna iglastego.

Ze względu na dużą ilość atomów tlenu w swoim składzie materiał jest podatny na zapalenie.

Pod względem chemicznym drewno zbudowane jest z celulozy, hemicelulozy, ligniny, polisacharydów.

W porowatej strukturze drewna są obecne również żywice i olejki eteryczne, które zaliczają się do substancji łatwo zapalnych.


A zatem: z jednej strony mamy niepodważalne zalety drewna, z drugiej strony problem jego zabezpieczenia przeciwpożarowego. W historii smarowano drewno roztworem gliny lub nakładano warstwę gliny (Chiny). Stosowano też roztwór ałunu (Egipt) lub moczono (Egipt) drewno w wodzie morskiej i suszono.

Wykrystalizowane w ten sposób sole mineralne utrudniały zapalenie materiału i spowalniały proces rozprzestrzeniania się płomieni po jego powierzchnia.

Obecnie wytwarzane są coraz to nowsze preparaty chemiczne nazywane środkami ogniochronnymi, które opóźniają lub hamują proces spalenia drewna (uniepalniacze).

Poszukiwane jest rozwiązanie, które z jednej strony zabezpieczy drewno lub sprawi, że będzie ono trudno zapalne, ale z drugiej strony funkcja ta będzie zgodna i trwała z zabezpieczeniem biologicznym (zabezpieczenie przed sinizną, grzybami, insektami, promieniowaniem UV, wilgocią) oraz co jest niezwykle ważne z oczekiwaną kolorystyką.


Biorąc pod uwagę ten aspekt poszukiwania środek przeciwpożarowy, od którego rozpoczniemy projektowanie modelu zabezpieczenia przeciwpożarowego będzie determinował rodzaj środków powierzchniowych dla jednoczesnego wykonania zabezpieczenia biologicznego i to zarówno dla warstwy lazurującej jak i warstwy kryjącej, dla zabezpieczenia od zewnątrz i od wewnątrz obiektu.

W przypadku systemu zabezpieczenia przeciwpożarowego zabytkowych obiektów architektury drewnianej jest przypadek szczególny.

Nie możemy rozebrać całego obiektu i wysłać do impregnacji ciśnieniowej lub zanurzeniowej a potem montować na nowo.


Drewno ma dość wysoką wytrzymałość mechaniczną, dlatego jest używane do budowy konstrukcji budowlanych. Jest dobrym izolatorem, materiałem dźwiękochłonnym, dość łatwym w obróbce i technice łączenia a jednocześnie wyróżnia się wysoką estetyką wyglądu. Drewno nie modyfikowane ognioochronnie nie jest bezpieczym materiałem pod względem pożarowym.

Oferujemy pierwszy w Polsce kompletny system przeciwpożarowy, wodorozcieńczalny, nie zawierający boru preparat na bazie soli ognioochronnych, do impregnacji drewna wg. normy DIN EN 13501-1 - do zabezpieczeń wewnętrznych i zewnętrznych - do malowania ręcznego.

Zastosowanie: do zabiegów na drewnie stosowanym we wnętrzach jak np. konstrukcje dachowe, deskowania ścian i sufitów.

W przypadku stosowania na zewnątrz zaimpregnowane drewno w celu zabezpieczenia przed wpływem czynników atmosferycznych należy pokryć lakierem lazurującym lub kryjącym.


Eksperyment stopni zapalności materiałów drewnianych z uwzględnieniem zabezpieczenia ogniochronnego.

Jedna z próbek ma ochronę przeciwpożarową, druga jej nie ma.


Część 1. Przygotowanie


Część 2. Wywołanie pożaru


Część 3. Pożar


Część 4. Destrukcja i ugaszenie pożaru


Zadaj pytanie: